ام اس چیست؟(۲۹)

ام اس چیست؟(۲۹)

۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۵:۱۷ کد : ۳۸۱ اخبار ام اس
تعداد بازدید:۱۲۷۵
ام اس چیست؟(۲۹)

ام اس چیست؟ (29)

ام اس چیست _ تشخیص ام اس (2)

 

   در مجموعه ام اس، هفته پیش به بحث تشخیص بیماری ام اس وارد شدیم و نکاتی در مورد روش تصویربرداری MRI بیان کردیم. این بار می خواهیم در خصوص روش تشخیص دیگری صحبت کنیم و آن امتحان مایع مغزی-نخاعی است.

مقدمه                                                                    

   مایع مغزینخاعی، مایعی شفاف و بدون رنگ است که مغز و نخاع را احاطه کرده است. عمل اصلی مایع مغزی-نخاعی حفاظت مغز در داخل جمجمه و نخاع در داخل ستون فقرات است و درواقع نقش ضربه گیری برای این دو ارگان دارد ولی علاوه بر آن، نقش مهم دیگری هم دارد و آن نقش تأمین مواد غذایی فیلتر شده از جریان خون و نیز خارج کردن مواد اضافی از سیستم عصبی است. آزمایش مایع مغزی-نخاعی برای بسیاری از بیماران سیستم عصبی از جمله بیماری ام اس مفید و در برخی موارد ضروری است.

   مایع مغزی-نخاعی با عملی که به آن "پونکسیون کمری" می گویند از ناحیه کمری گرفته و برای آزمایشات مربوطه ارسال می شود. این مایع در بیماری ام اس تغییراتی پیدا می کند که ذکر این تغییرات در این مجموعه نه ضروری است نه ممکن اما به بیان همین مختصر اکتفا می کنیم که با استفاده از این تغییرات قادر هستیم سایر بیماری های مشابه را رد یا اثبات کنیم و با قطعیت بیشتری بیماری ام اس را تشخیص دهیم.

   همانگونه که در مورد نقاط ضعف ام آر آی برای تشخیص ام اس صحبت کردیم، باید بگوییم که امتحان مایع مغزی-نخاعی هم نمی تواند بطور صد در صد بیماری ام اس را تشخیص دهد یا رد کند. چراکه حدود 5درصد مبتلایان به ام اس مایع مغزی-نخاعی کاملاً طبیعی دارند و از طرفی هم برخی بیماری ها ممکن است تغییرات مایع مغزی-نخاعی ام اس را تقلید نمایند.

   بنابراین امتحان مایع مغزی-نخاعی به تنهایی نمی تواند تشخیص ام اس را قطعی یا رد کند و در واقع مجموعه علائم بالینی، معاینه، ام آر آی و . . . می تواند متخصص بیماریهای مغز و اعصاب را در تشخیص ام اس یاری کند.

 

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران


( ۶ )

نظر شما :