ام اس چیست؟(۱۶)

ام اس چیست؟(۱۶)

۲۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۲۷ کد : ۲۶۲ اطلاعیه های مهم اخبار ام اس
تعداد بازدید:۱۸۲۳
ام اس چیست؟(۱۶)

 

ام اس چیست ؟(16)

علایم کمتر شایع مشکلات تکلمی و مشکل بلع

 

  1. مشکلات تکلمی

   اختلالات تکلمی در بیماری ام اس شایع نیستند با این حال گاهاً و بخصوص در مراحل پیشرفته بیماری ممکن است روی دهند.

مقدمه

   نواحی مشخصی از مغز عمل صحبت کردن را کنترل می کنند و به ما این توانایی را می دهند که بتوانیم با سلاست و روانی با دیگران ارتباط کلامی برقرار کنیم. این سلاست و روانی نتیجه هماهنگی مراکز تکلمی در قشر مغز و نواحی مرتبط در ساقه مغز، مخچه، هسته های قاعده ای و بالاخره عضلات حلق، زبان و لب ها است که نهایتاً تکلم ما را مفید، رسا و شیوا می کنند. آسیب هریک از قسمت های مربوط در مغز می تواند منجر به عوض شدن نحوه تکلم ما شود. در بیماری ام اس اختلال تکلم عمدتاً مربوط می شود به مخچه و راه های ارتباطی آن با ساقه مغز و بسته به محل ضایعه و شدت آن، انواع مختلفی از اختلال تکلم بروز می کند. ممکن است تکلم حالت بریده بریده و منقطع (Scanning) پیدا کند و توقف طولانی بین ادای کلمات مختلف یا بخش های مختلف یک کلمه ایجاد شود. گاهی هم ممکن است کلمات بصورت کشیده و "کش دار" ادا شوند (Slurred).

درمان اختلالات تکلمی

   در خیلی موارد روش های " گفتاردرمانی " می توانند به بهتر شدن الگوهای تکلمی کمک نمایند.

 

  1.  مشکلات بلع

   مشکلات بلع اگرچه غیرشایع اما ممکن است در بیماری ام اس و اغلب در مراحل پیشرفته بیماری روی دهد.

چگونه به اختلال بلع پی ببریم؟

   فردی که دچار اختلال بلع می شود پس از نوشیدن مایعات سرفه می کند و یا در حین خوردن غذاهای سفت احساس خفگی پیدا می کند (Chocking). هرگاه این اتفاق روی دهد به معنای آن است که مواد غذایی به جای آنکه مسیر معمولی خود را به سمت مری و معده طی کنند، وارد راه های هوایی شده اند و در این شرایط فرد مستعد عفونت های تنفسی می شود. علاوه بر این حالت، ممکن است فرد متوجه ورود مواد غذایی به راههای هوایی خود نشود چراکه در این شرایط دچار سرفه نمی شود و در واقع مواد غذایی بصورتی "آرام و بی صدا" وارد راههای هوایی می شوند.

 

 

 

درمان مشکلات بلع

   هرگاه پزشک به وجود اختلال بلع شک کند لازم است که جهت تأیید تشخیص از روشی به نام ویدئو فلوروسکوپی کمک بگیرد. این روش توانایی فرد را برای جویدن و بلع مواد ارزیابی می کند.

   درمان مشکلات بلع بطور عمده در حیطه کاری "آسیب شناسی گفتار" است. در این نوع درمان با استفاده از روش های خاصی فرد می آموزد که خوردن و آشامیدن ایمن تری داشته باشد. در موارد شدید که با روش های مذکور برطرف نشود با استفاده از "لوله های تغذیه کننده" می توان هم تغذیه خوبی برای فرد برقرار کرد و هم از خطرات ناشی از اختلال بلع وی کاست.

 

 

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران


نظر شما :