ام اس چیست ؟ (۱۲)

ام اس چیست ؟ (۱۲)

۲۵ مهر ۱۳۹۷ | ۱۴:۴۱ کد : ۲۳۶ اطلاعیه های مهم اخبار ام اس
تعداد بازدید:۲۱۹۸
ام اس چیست ؟ (۱۲)

ام اس چیست ؟ (12)

ام اس چیست _ علائم ام اس _ علائم شایع تر _ اختلالات ادراری

 

آیا شما بیش از یکبار در طول شب برای دفع ادرار بیدار میشوید ؟

آیا نسبت به قبل، دفعات بیشتری ادرار میکنید؟

آیا با شتابزدگی برای دفع ادرار اقدام میکنید؟

آیا بی اختیاری ادرار دارید؟

   چنانچه به هریک از سؤالات فوق پاسخ مثبت داده اید، احتمالا دچار نوعی اختلال ادراری هستید و این اختلال میتواند ریشه در زمینه بیماری ام اس شما باشد و در بسیاری موارد قابل کنترل است.

 

یک مثانه سالم چگونه کار میکند؟

   بطور کلی مثانه نرمال همچون مخزنی قابل انقباض عمل میکند که عمل آن ذخیره ادرار تا زمانی است که فرد برای دفع ادرار اقدام کند و شرایط برای این عمل مهیا باشد. در چنین شرایطی عضلات مثانه منقبض میشوند و ادرار با فشار به بیرون رانده میشود. اما شرط خروج ادرار این است که عضلات گردن مثانه (اسفنکتر) همزمان شل شوند تا راه خروجی ادرار باز و ادرار خارج شود. لذا برای انجام عمل ادرار کردن به شکل نرمال لازم است هم عضلات مثانه طبیعی باشند و طبیعی کار کنند و هم هماهنگی لازم بین مثانه و اسفنکتر وجود داشته باشد. این اعمال تحت تأثیر سیستم عصبی مرکزی یعنی مغز و نخاع انجام می پذیرد.

 

مشکلات ادراری در بیماری MS

   اگر ضایعات ام اس در راههای کنترل کننده دفع ادرار در مغز یا نخاع ایجاد شود سبب ایجاد اختلال در عمل ادرار کردن (در مرحله ذخیره و یا در مرحله تخلیه) میگردد. در نتیجه یا ظرفیت مثانه کم میشود و مثانه نمی تواند به اندازه کافی ادرار را در خود ذخیره نگه دارد (اختلال در ذخیره) یا مثانه نمیتواند ادرار را به اندازه کافی تخلیه کند (اشکال در تخلیه) و یا هر دو مشکل فوق باهم ایجاد میشود. در نتیجه این اختلالات فرد دچار علائم ذیل میشود:

  • افزایش دفعات ادرار کردن با یا بدون فوریت در ادرار کردن
  • مکث در شروع ادرار کردن
  • بیداری های مکرر در شب برای دفع ادرار
  • بی اختیاری در ادرار
  • احتباس ادرار (ناتوانی در تخلیه ادرار به اندازه کافی)

مثانه و سلامت عمومی

عمل طبیعی مثانه برای حفظ سلامت کلیه ها، پیشگیری از عفونت، عدم وابستگی به دیگران، اعتماد به نفس و در کل کیفیت خوب زندگی لازم است. چنانچه مشکلات ادراری درمان نشود می تواند مسائل زیر را ایجاد کند.

  • تشدید سایر علائم ام اس مثل ضعف و سفتی عضلانی
  • عفونت های مکرر ادراری
  • سنگ کلیه و مجاری ادرار
  • اختلال در فعالیت های اجتماعی و یا ارتباطات بین فردی
  • از دست رفتن استقلال عمل و اعتماد به نفس

 

درمان و مدیریت مسائل ادراری

روش های مختلفی برای کنترل و مدیریت مسائل ادراری وجود دارد که با بکارگیری آنها می توان تا حد زیادی این مسائل را حل کرد.

تعدیل در رژیم غذایی:پرهیز از مواد محرک مثانه مانند چای، قهوه و خوراکی هایی که اسیدیته بالایی دارند (مانند گریپ فروت) و با تحریک مثانه دفعات دفع ادرار را زیاد می کنند.

بهتر است در طول روز مایعات کافی (آب و آب میوه) به میزان 4-8 لیوان دریافت کنید اما از چند ساعت مانده به ساعت خواب شب، دیگر مایعات مصرف نکنید.

با برنامه ادرار کنید، این برنامه را لازم است پزشک و یا همکاران گروه توانبخشی به شما ارائه دهند.

ممکن است لازم شود از داروها کمک بگیرید که در این صورت این کار حتما باید پس از بررسی وضعیت کلیه و مثانه و با نظر پزشک معالج انجام شود.

روش های فیزیوتراپی و بیو فیدبک هم هریک در جایگاه خود می تواند کمک کننده باشد.

در صورتیکه مثانه نتواند ادرار را به اندازه کافی تخلیه کند ممکن است لازم شود از "سوند" برای تخلیه مثانه کمک بگیرید. سوند ممکن است بصورت موقتی استفاده شود و یا ممکن است بطور دائمی در مثانه بماند. اخیرا روش های مختلفی با مکانیسم تحریک اعصاب مثانه (PTNS) و inter stim مورد استفاده قرار گرفته که در برخی مواردممکن است کمک کننده باشند.

   یادتان باشد برای صحبت کردن در خصوص مشکلات ادراری خود هرگز رودربایستی نکنید و مسائل را به محض اینکه احساس کردید با پزشک در میان بگذارید.

 

موفق باشید.

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران


( ۲ )

نظر شما :